MITI IN RESNICE - 2. del
1. Najhuje, kar se lahko zgodi pri popivanju, je to, da človek omedli. |
NE DRŽI.
Dejstvo je, da alkohol deluje kot strup in zaradi zastrupitve z alkoholom človek lahko tudi umre. Poleg tega alkohol povzroča tudi posredno smrt, npr. smrt zaradi prometne nezgode, ko je povzročitelj pod vplivom alkohola, padci in poškodbe, samomor.
Alkohol že nekaj minut po zaužitju prehaja skozi sluznico prebavil v krvni obtok. Najvišje koncentracije alkohola v krvi nastopijo 45–90 minut po zaužitju alkoholne pijače. Alkohol se v glavnem razgrajuje v jetrih, ki predelajo 90–98 % alkohola. Koncentracija alkohola v drugih tkivih v telesu je odvisna predvsem od pretoka krvi. Alkohol v našem telesu kroži s pomočjo srčno-žilnega sistema, ki vključuje srce in sistem žil ter kri. Jetra lahko presnavljajo le določeno količino alkohola hkrati, pri čemer presežek kroži po telesu. V povprečju človeško telo v eni uri razgradi 0,15 (0,1 do 0,2) grama alkohola na kilogram krvi ali povedano drugače, zdrava odrasla oseba v povprečju uspe razgraditi eno enoto alkohola, ki jo popije v časovnem razponu ene ure. Prek krvnega obtoka alkohol doseže tudi možgane in upočasni delovanje centralnega živčnega sistema.
Učinek alkohola je neposredno odvisen od količine zaužitega alkohola. V primerih, ko vnos alkohola presega presnovno sposobnost jeter, da ga razgradijo, naraste koncentracija alkohola v krvi in ko slednja preseže določeno raven, se pojavijo simptomi in znaki zastrupitve; z nadaljnjim naraščanjem koncentracije alkohola v krvi pa se dihanje izrazito upočasni, zastrupitev z alkoholom tako lahko povzroči komo ali smrt.
Na hitrost prehajanja alkohola v krvi (absorbcijo ali vsrkanje alkohola, presnovo ali metabolizem, izločanje, učinke alkohola na organizem, pa tudi na koncentracijo alkohola v krvi pri posamezniku po pitju alkoholnih pijač) vpliva več različnih dejavnikov, pri čemer so pomembni dejavniki: koncentracija alkohola v posamezni alkoholni pijači (vrsta alkoholne pijače), količina zaužitega alkohola v časovni enoti (kako hitro pijemo), trajanje pitja alkohola ob pivski epizodi (koliko enot alkohola popijemo), predhodno ali sočasno zaužitje hrane in vrsta hrane (pri polnem želodcu hrana upočasni vsrkanje alkohola), dnevni čas in hitrost prehoda skozi želodec (odvisno od zaužite hrane), spol (ženske so bolj občutljive), telesna zgradba (manjša in lažja kot je oseba, večja bo koncentracija alkohola v krvi), starost (starejše osebe počasneje presnavljajo in izločajo), zdravstveno stanje posameznika (npr. medsebojno vplivanje alkohola in zdravil).
2. Če nekdo omedli zaradi alkohola, ga lahko pustim, saj se bo samo naspal. |
NE DRŽI.
Do izgube zavesti zaradi alkohola lahko pride, ker naše telo ni sposobno razgraditi take količine alkohola, kot smo jo popili. To se lahko zgodi v primerih, ko oseba npr. v kratkem časovnem razponu popije večje število enot alkohola in vnos alkohola presega presnovno sposobnost jeter, da ga razgradijo. Takrat naraste koncentracija alkohola v krvi. Alkohol upočasni delovanje centralnega živčnega sistema, upočasni srčni utrip, zniža krvni tlak in upočasni dihanje. Vse to vpliva na možgane, da oseba izgubi zavest, in takrat obstaja velika nevarnost, da oseba umre. Še posebej je to nevarno pri otrocih in mladostnikih.
3. V nosečnosti je koristno spiti kozarec vina na dan. |
NE DRŽI.
Dokazano je, da je alkohol toksin (strup) in teratogen, kar pomeni, da povzroča nepravilen razvoj organov ali delov organa pri zarodku oziroma plodu, tj. v času nosečnosti, in tako povzroča nepopravljive in doživljenjske poškodbe, ki jih otrok ne preraste in jih ne moremo pozdraviti. Alkohol učinkuje na vse organe in organske sisteme. Alkohol lahko škodljivo vpliva na rast in razvoj zarodka in ploda kadarkoli v celotnem obdobju trajanja nosečnosti, vključno z najzgodnejšim obdobjem, ko ženska sploh še ne ve, da je noseča. Alkohol, ki ga zaužije noseča mati, prehaja z zamikom približno ene minute iz matere v otroka skozi posteljico in v njegovi krvi doseže vsaj tako visoko koncentracijo kot pri mami. Ker so otrokova jetra, kjer poteka razgradnja alkohola, še nerazvita, se alkohol pri njem presnavlja počasneje in zato tudi dlje časa kroži po njegovem telesu in nanj škodljivo učinkuje.
Alkohol v nosečnosti s svojimi učinki prizadene razvoj in rast otroka. Posledice se razlikujejo glede na količino in pogostost pitja alkohola, a jih ne moremo popraviti in so trajne. Tudi v brezalkoholnem pivu, nekaterih sladicah in zdravilih se nahaja alkohol.
Alkohol prehaja z matere na otroka v nosečnosti preko posteljice, med dojenjem preko materinega mleka.
Vse posledice in zaplete pri nosečnici, zarodku in otroku, ki so posledica alkohola, lahko enostavno in stoodstotno preprečimo tako, da v času načrtovanja nosečnosti in med nosečnostjo ne pijemo alkohola, prav tako je odsvetovano pitje alkohola v obdobju dojenja.
V nosečnosti ne poznamo varne količine alkohola niti varne alkoholne pijače, alkohol pa škoduje v vseh obdobjih nosečnosti! POZOR: alkohol se nahaja tudi v nekaterih sladicah in zdravilih!
4. Med dojenjem pitje piva koristi pri dojenju. |
NE DRŽI.
Alkohol prehaja preko materinega mleka med dojenjem na otroka. Alkohol ima sicer pomirjujoč učinek in deluje uspavalno, a je za otroka škodljiv. Med drugim ima tudi nevrotoksičen učinek, kar pomeni, da je strupen za možgane, ti pa se pri otroku še razvijajo.
5. Za hitrejše treznjenje pomaga črna kava, mrzel zrak in tuširanje s hladno vodo. |
NE DRŽI.
Ljudje pogosto zmotno mislijo, da jim bo pri treznjenju pomagalo pitje črne kave ali čaja, raznih poživljajočih napitkov, sprehod po svežem in mrzlem zraku ali hladen tuš. Ne poznamo načina ali sredstva, ki bi pospešil razgradnjo alkohola v človeškem organizmu. Razna zelišča ali poživljajoče pijače ne pomagajo, ravno nasprotno, poživila lahko resno ogrozijo zdravje. Procesa razgradnje alkohola ne moremo pospešiti. Načini in sredstva, ki jih oglašujejo za te namene, v resnici ne delujejo! Za streznitev je potreben čas, da se alkohol izloči iz telesa.
6. Za slabokrvnost pomaga rdeče vino. |
NE DRŽI.
Pitje alkohola dolgoročno lahko povzroča slabokrvnost (sčasoma je rdečih krvničk, ki v človeškem telesu prenašajo kisik, vse manj, postajajo pa večje) in motnje v strjevanju krvi (tako so lahko na koži vidne podkožne krvavitve zaradi motenj strjevanja krvi).
7. Žganje pozdravi prehlad. |
NE DRŽI.
Prehlad povzročajo različni virusi, sam prehlad pa traja le nekaj dni in mine sam od sebe, zato ljudje pogosto zmotno mislijo, da je pri tem pomagalo žganje. Tudi v srednjem veku so ljudje mislili, da pitje žganja zaščiti in premaguje kugo, a se je izkazalo, da to sploh ne drži.
8. Alkohol pozimi in v mrazu pogreje. |
NE DRŽI.
Žile v podkožju se zaradi alkohola razširijo, kar sicer povzroča subjektiven občutek toplote. V resnici oseba zaradi učinkov alkohola izgublja toploto.
NE DRŽI.
Alkohol povzroča, da pri osebi popustijo zavore in se tako manj nadzoruje. Včasih se tako zdi, da je oseba bolj pogumna in počne stvari, ki jih sicer ne bi in jih kasneje lahko tudi obžaluje. Alkoholne pijače so kalorične, vendar vsebujejo »prazne kalorije«. Sicer se med samo presnovo alkohola sprošča energija. Za nekatere osebe s sindromom odvisnosti od alkohola pa alkohol predstavlja tudi edino, kar zaužijejo.